Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Epilepsi Tedavisinde Uygulanan Prensipler

Bu yazıyı paylaş
 


Epilepsi Tedavisinde Uygulanan Prensipler

Epilepsi beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir klinik tablodur. Hastada belli bir süreye sınırlı olarak bilinç, davranış, duygu, hareket veya algılama fonksiyonlarında bozukluk görülür. Çok çeşitli klinik tablolarla karşımıza çıkan epilepsinin en sık görülen nöbet tipi jeneralize tonik klonik nöbetlerdir. Her epileptik nöbet geçiren kişi epilepsi hastası demek değildir. Nöbetler zaman içinde her hasta için belli özelliklerde, bazen kendiliğinden bazen de tetikleyen faktörler zemininde tekrarlarsa epilepsi tanısı konulur.

Epilepsi çocuk ve ergenlik çağının en sık, erişkin dönemin de beyin damar hastalıklarının ardından ikinci en sık rastlanılan nörolojik hastalığıdır. Gelişmiş ülkelerde insidensi 25-50/100.000'dir. Her yaş grubunda görülmekle birlikte en fazla en genç ve en yaşlı grupta görülür.

Uzun süreli tedavi ve izlem gerektiren bu hastalık yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Doğru tedavi ile hastaların büyük kısmında nöbetler kontrol altına alınır ve hasta normal yaşantısını sürdürür. Bu nedenle nöbetlerin tedavisi çok önemlidir. Epilepsi tedavisinin temel taşı antiepileptik ilaçlardır (AEİ). Ancak AEİ altta yatan nedeni ortadan kaldırmaz, epilepsinin ilerlemesini etkilemez ve riskli kişilerde epilepsi gelişimini önleyemez. Sadece kullanıldıkları süre için nöbetleri azaltabildikleri veya ortadan kaldırabildikleri bilinmektedir. Epilepsi tedavisine başlama kararı verirken nöbet tipi, epilepsi sendromu, söz konusu epilepsideki nöbetlerin beklenen doğal seyri ve tekrarlama riskinin belirlenebilmesi birincil önem taşımaktadır.

AEİ tedavisi her hastada istenildiği kadar başarılı olmayabilir. Başarısızlığın en sık sebebi hastanın tedaviye uyumsuzluğudur. Bu nedenle epilepsi tedavisi hekim ile hasta arasında iyi bir işbirliği kurulmasını gerektirir. Tedavinin başarılı bir biçimde sürdürülmesi için hekim tedavinin amacını, ön görülen süresini, bu sürede nelere dikkat edilmesi gerektiğini hasta ile konuşmalı, hastanın bütün sorularına sabırlı, anlayışlı ve güven verici yaklaşımla cevap vermelidir. Hastalara her gece aynı saatte yeterli miktarda uyku uyuması, ağır iş ve gece vardiyasında çalışmaması, fazla alkol almaması, nöbeti tetikleyebilecek olan psikolojik faktörlerden uzak kalması hatırlatılmalıdır. Ayrıca motorlu araç kullanmamaları, iş yerlerinde tehlikeli kesici, delici, elektrikli aletlerle kullanmamaları, yüzme gibi riskli spor faaliyetlerinden uzak kalmaları da önerilmelidir.

AEİ tedavisine başlamadan önce birinci şart tanının doğru konmasıdır. Epilepsi tanısı koyabilmek için öncelikle hastanın geçirdiği nöbet veya nöbetlerin gerçekten epileptik doğada olduğunun doğrulanması ve eğer epileptik nöbet olduğuna karar verilmişse akut epileptik nöbete yol açabilecek akut beyin etkilenmesinin olmadığından emin olunması gerekir. Ayırıcı tanıda senkop, aritmi, geçici iskemik atak, hipoglisemi, hipokalsemi, hiperventilasyon sendromu, alkol veya ilaç yoksunluk durumu ve psödonöbetler (nonepileptik psikojen nöbetler) düşünülmelidir.

Tanıdan emin olduktan sonra ikinci basamak ilaç tedavisine gerek olup olmadığına karar vermektir. Tekrarlayan nöbetlerin olumsuz sonuçlarına karşılık, AEİ'lerin sağlayabileceği yarar ve yanı sıra getirebileceği zarar da dikkate alınmalıdır. Diğer taraftan çok uzun sürecek olan bu tedavi sürecinde hastanın olası tutum ve davranışları, yaşam koşulları, psikososyal durumu ve en önemlisi tedaviden beklentileri de önemlidir.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Ben 6.sınıfa gidiyorum ders çalışmak istiyotum fakat derse oturduğum zaman aklım başka yerlere gidiyor dalıyor... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba cocuga okumayi nasil sevdiririz bizi aydinlatirsaniz sevinirim.... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

3 yasinda bir kizim var ailemize yeni bir uye eklendi kizim kardesinden dolayi cok hircinlasti nasıl davranmam... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhabalar, kızım 18 ayını doldurdu ve hala emiyor. hala geceleri çok sık uyanıyor ve çığlık çığlıga ağlıyo... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb hocam. 20 aylık kızım var. dişlerinden dolayı eli sürekl ağzında diş kaşıyor. ama son iki haftadır tırnakl... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri