Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Erkeklerde Parkinson Hastalığı

Bu yazıyı paylaş
 


Erkeklerde Parkinson Hastalığı

İleri yaşlarda görülen Parkinson hastalığı' na yakalanma riskinin erkeklerde kadınlara oranla iki kat fazla olduğu saptandı.

Parkinson hastalığı' yla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen 4 bin 341 kişi 3 yıl süreyle gözlendi. Söz konusu süre içinde izlenen kişilerden 29 erkek ile 13 kadında Parkinson hastalığı, 14 erkek ile 12 kadında da hastalık belirtileri saptandı.

Yapılan araştırmaya göre, her yıl 65-85 yaşları arasındaki her 100 bin kişiden 326'sında Parkinson hastalığı meydana geliyor.

Bilim adamları, kadınları Parkinson hastalığından östrojen hormonunun koruduğunu düşünüyor.

Araştırmacılara göre, Parkinson hastalığının oluşmasında, çevresel etkenler ve genetik riskler etkili oluyor.

İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi tarafından yapılan söz konusu araştırmayla ilgili rapor, Amerikan Nöroloji Akademisi'nin yayın organında yer aldı.

Parkinson hastalığının genetik ilişkisi bulundu

Bilim adamları, Parkinson hastalığı' nın, aileden gelen genetik ilişkisini belirledi. ABD’de televizyon ve film yıldızı Michael J. Fax’ın Parkinson hastalığı' na yakalandığı belirlendikten sonra, bilim adamları, genellikle yaşlılarda görülen hastalığın erken yaşlarda baş göstermesiyle ilgili araştırmalara girdi. İzlanda’da, Ulusal Üniversite Hastanesi’nde Parkinson hastası 772 kişinin, 50 yıllık aile geçmişi araştırıldı. Araştırmada, 610 bin 920 kişinin sağlık bilgileri değerlendirildi. Araştırma sonucunda, kardeşi Parkinson hastası olanlarda Parkinson hastalığı'na yakalanma riski 6.7, anne veya babası Parkinson hastası olanlarda 3.2, kız veya erkek yeğeni Parkinson hastası olanlarda ise Parkinson hastalığı'na yakalanma riski 2.7 kez daha fazla bulundu. Uzmanlar, Parkinson hastalığı'nın oluşmasında çevre faktörlerinin fazla rolü olmadığı görüşünü savunurken, yine de çevresel etkenlerin hastalığın oluşmasında gözardı edilemeyeceğini ve bu konuda araştırmalar yapılması gerektiğini belirtiyor. Konuyla ilgili araştırma raporu, New England Journal of Medicine adlı dergide yer aldı.

Parkinson da genetik çıktı

İzlandalı araştırmacılar, Parkinson hastalığı ile ilgili bir gen buldular. İzlanda halkının sağlık kayıtları üzerinde araştırma yapan Reykavik’teki DeCODE Genetics’te çalışan bilim adamlarının yeni geni, 51 İzlandalı aile üzerinde yaptıkları araştırmada, 1. koromozom üzerindeki küçük bir bölgede buldukları belirtildi. DeCODE Genetics yetkilisi Kari Stefansson, bu keşfin, hastalığın ardında genetik unsur bulunmadığı yolundaki yaygın inancı sarsacağını belirtti. Daha önce araştırmacılar Parkinson’un daha nadir görülen türlerinde genetik faktöre rastlamışlardı, ancak ilk kez hastalığın en çok görünen cinsinde genetik unsur saptanmış oldu.

Kahve ve sigara Parkinson'a iyi

ABD'li uzmanlar, erkeklerde, beyin hücrelerine zarar veren Parkinson hastalığı'na karşı kahve, kola, çikolata ve sigaranın koruyucu olabileceğini saptadı.

Araştırma 30 yıl sürdü

Amerikan Tıp Derneği'nin yayınında yer alan nörolog Webster Ross’un araştırması 30 yıl sürdü. Bu sürede 8 bin Japon ve Amerikalı erkek izlendi. Hiç kahve içmeyenlerin Parkinson olma riski, günde 4-5 fincan kahve içenlere göre 5 kat fazla çıktı. Günde 2-3 fincan kahve içenlerin de bu hastalığa karşı 3 misli korunduğu saptandı. Çikolata, çay, kola ve sigarada da benzer koruyucu etkiler gözlendi.

Kadınlar için veri yok

Uzmanlar kahve ile Parkinson arasındaki bağlantının kesin nedenini henüz saptayamadıklarını söylerken ‘‘Yaşlanmayla ortaya çıkan sinir hücrelerinin yıpranmasına karşı kafeinin koruyucu olduğuna inanıyoruz. Kafein kronik sinir hastalıklarına da iyi gelebilir’’ dediler. Araştırmada sadece erkeklerin izlendiğini hatırlatan uzmanlar, kadınlar ve etnik gruplar üzerinde de araştırma yapılacağını bildirdiler.

Ciddi hastalık

Halen ABD'de yarım milyon insan Parkinson'un pençesinde ve bu sayı her yıl 50 bin kişi artıyor. Parkinson nedeniyle vücudun bir tarafında genel titreme, kas zayıflaması ya da sertleşmesi meydana geliyor. Bu arada 1991'de Parkinson hastalığına yakalanan ve iki yıl önce bunu kamuoyuna açıklayan aktör Michael J.Fox (38) Parkinson araştırmaları için vakıf kurdu ve önümüzdeki 10 yılda hastalığa çare bulmayı umduklarını açıkladı.

Hafıza kaybına nikotin tableti

Sigara bırakmak için alınan nikotin tabletlerinin gelecekte Alzheimer, Parkinson ve depresyon gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılabileceği belirtiliyor.

Yıllardır bağımlılığa neden olan nikotinin insan sağlığı üzerindeki etkisini araştıran Amerikan tütün devi R.J.Reynolds şimdi bu bilgilerini yeni ilaçlarda kullanmayı planlıyor. Nikotin tabletlerinin, Alzheimer, Parkinson veya kronik bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılabileceği kaydediliyor.

Reynolds'un yan kuruluşu Targacept, nikotin ihtiva eden ‘RJR-2403’ kimyasalının patentini aldı. Laboratuar deneylerinde farelere bu maddeden verildi. Bir süre sonra doğal nikotinin aksine RJR-2403 maddesinin farelerin kısa ve uzun süreli hafızasını iyileştiği görüldü.

RJR-2403'ün bir diğer yönü ise çarpıntı, tansiyon ya da sindirim sisteminde yan etkilere neden olmaması. Reynolds Sözcüsü Seth Moskoxitz, ‘Nikotin hakkında birçok şey bildiğimiz için Targacept’i kurduk, şimdi ise bu bilgiyi kullanmak istiyoruz' dedi. RJR, nikotini ilaçlarda kullanmayı düşünen tek şirket değil, ecza devleri de bu konuda araştırma yapıyor.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Oğlum yaklaşık 7 yaşında (6 yaş 8 ay) anaokulunda ishal olup altına kaçırmış ve arkadaşları ondan tiksinip bur... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb hocam. 20 aylık kızım var. dişlerinden dolayı eli sürekl ağzında diş kaşıyor. ama son iki haftadır tırnakl... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

bes yasindaki kizim cok bagiriyor... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Meraba hocam ben 8. sınıf öğrencisiyim derslerim ve maddi durumumuz ortalarda ve tek kardeşim babam bazen beni... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhabalar, benim kızım şu anda 3 yaşında. 9 aylık da bir oğlum var. Çalışan bir annneyim. Az önce çocuklar ve... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri