Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Kleptomani Olanların Hırsızlık Alışkanlıkları

Bu yazıyı paylaş
 


Kleptomani Olanların Hırsızlık Alışkanlıkları

Doç. Dr. Çalıyurt, yaptığı açıklamada, kleptomanin, "çalmaya karşı olan dürtülere karşı direnç gösterememe veya direnç göstermede zorluk yaşanan bir bozukluk" olduğunu söyledi.

Kleptomaninin yaygınlığıyla ilgili kapsamlı çalışmaların bugüne kadar yapılamadığını belirten Çalıyurt, bu nedenle kleptomaninin toplumdaki yaygınlığının tam olarak bilinemediğini söyledi.

Kleptomaninin normalden sapan bir davranış olması, günlük işlevselliği olumsuz etkilemesi ve suç oluşturan durumlara meydan vermesi nedeniyle yaygınlığının saptanmasında güçlüğün oluştuğunu bildiren Çalıyurt, çoğu zaman kleptomanik bireylerin yaşadıkları suç ve utanç duygularının olayın gizli kalmasına ve kleptomani tanısının konulamamasına neden olduğunu anlattı.

Davranış ve cinsiyet ilişkisiyle ilgili yapılan çalışmalar ve olgu bildirimleri sonucunda kleptomanin kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünün ortaya çıktığını kaydeden Çalıyurt, "kleptomani kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülüyor" dedi.

Kleptomaniklerin sosyal ve mesleki olarak önemli ölçüde yetersizlikler yaşadığını belirten Çalıyurt, bu bozukluğu yaşayan bireylerin evde veya iş yerlerinde sıklıkla çalma dürtülerinin zamansız ortaya çıkması nedeniyle işlerini ve konsantrasyonlarını engelleyen durumlarla karşılaştığını söyledi.

Zaman zaman kleptomanik çalma davranışı nedeniyle işten ayrılmalar veya erken çıkmalar görülebildiğini ifade eden Çalıyurt, bu zorlukların hastaların yaşam kalitelerini de etkilediği belirtti.

Hırsızlıktan haz alıyorlar

Kleptomanide çalmaya karşı oluşan dürtülerin kişisel kullanım için gereksinilmeyen veya parasal maddi değeri olmayan nesnelere yönelik olduğunu ifade eden Çalıyurt, şunları kaydetti: "Kleptomanisi olan bireyler hırsızlık davranışı öncesinde bir gerginlik yaşarlar ve bu gerginlik sürekli artış gösterir. Süreç ilerledikçe ve hırsızlık eylemi oluşunca kleptomanik bireyler eylemden haz alma, doyum sağlama duygusu yaşarlar ve rahatlama süreci başlar. Kleptomanik çalma davranışı gösteren bireyler, adi mağaza hırsızlarından, çalma davranışının kişisel bir kazanç amacıyla yapılmaması ve sadece kendi semptomlarında bir rahatlama hedefi olmasıyla farklılık gösterirler."

Mağazalar tehdit altında

Türkiye’de her geçen gün büyük, çok katlı ve çeşitlilik içeren alışveriş merkezlerinin açıldığını hatırlatan Çalıyurt, bu merkezler ve mağazaların alışveriş yapmak isteyen bireylerin işlerini kolaylaştırdığını, ancak aynı zamanda sahiplerini ve adli mercileri ilgilendiren önemli bir sorunu da barındırdığını söyledi.

Bu tip alışveriş alanlarında gittikçe artan oranlarda hırsızlıklara rastlandığını ifade eden Çalıyurt, "çoğu yakalanmayan bu hırsızlar önemli ölçüde bir ekonomik kayba yol açmaktadırlar. Mağaza hırsızları içerisindeki bir grup, kleptomani nedeniyle hırsızlık yapmaktadırlar" dedi.

Çalıyurt, sonuç olarak kleptomaninin tedavisi mümkün bir psikiyatrik bozukluk olduğunu belirterek, kleptomanisi olan bireylerin bu durumu gizlemek ve saklamak yerine bir psikiyatriste başvurarak çözüm aramalarının en doğru davranış olacağını sözlerine ekledi.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba benin biri 3,5 yaşında diğeri 1 yaşında 2 oğlum var.büyük oğlum kardeşi doğdun bu yana sürekli tırnak ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

mrb başak hanım ... yeni bi eve taşındık her tarafı bahçeli ağaçlar var önceki evde böyleydi ..... geceleri ol... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

26 aylik bir oglum var ayni zamanda 26 haftalik hamileyim. Oncelikle tuvaleti geldiginde soyluyor fakat tuvale... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

İki sorum olacak: Acaba çocukları memeden ayırırken acı biber-salça-boya-yara bandı gibi şeyler kullanmak ne k... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

hep bana soguk kanli davraniyorlar ilgilenmiyolar ne papa bilirim... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri