Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Modern Çağın Hastalığı Panik Atak

Bu yazıyı paylaş
 


Modern Çağın Hastalığı Panik Atak

Panik atak, tüm kaygı bozukluklarında ya da büyük stresli yaşam olayları sırasında kaygının şiddetli bir boyutta yaşanması ile gelişebilir. Toplumun %10’u yaşamlarında en az bir kez panik atak deneyimi yaşamışlardır. Burada önemli olan panik atak geçirilmesi durumunda tekrar panik atak yaşama beklentisi içinde olmanın, yeni bir panik atağın felaket ile sonuçlanacağını düşünmenin ve panik atak yaşamamak için bazı durumlardan kaçınmanın yaşamı etkiler boyuta gelmesinin önüne geçebilmektir. Aksi halde bu durum artık bir ‘Bozukluk’ haline gelir.

Hastalığın oluşmasında biyolojik yatkınlık önemlidir. Ancak hastalığın ortaya çıkmasında ve devamında birçok psikolojik faktör ve stresli yaşam olayları önemli rol oynamaktadır... Elektronik çağı, toplum için faydaları yanında beraberinde bazı olumsuzlukları da getirmektedir; bu olumsuzluklar da özellikle ilişkilerde sosyal destek sistemini azaltmakta, bireyselliği ön plana çıkartmakta ve kişileri, artan yaşam sorunları ve stresle baş etmede daha fazla zorlamaktadır. Hem stresin daha fazla olması hem de baş etmekte (sorunlarla başa çıkmakta) desteğin daha az olması panik bozukluk için (panik bozukluğa yatkın) yatkın bireylerde hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor olabilir.

Son yıllarda artmasının başlıca sebepleri neler?

Panik bozukluk psikiyatrlarca kolay tanınan bir hastalıktır. Kişilerin psikiyatrik hastalıklar konusunda daha fazla bilinçlenmesi, ayrıca kişilerin psikiyatri hastaları ve hastalıkları konusundaki önyargılarının ortadan kalkıyor olması yardım arayışını artırmış olabilir. Bu nedenle psikiyatrlar daha fazla panik bozukluk hastasıyla karşılaşıyorlar. Bunun yanında medyanın da bu alanda ilgili olması hastalığın adını son yıllarda daha fazla duymamıza neden oluyor.

Panik Atak’ın sebepleri nelerdir?

Neden daha çok kadınlarda görülüyor?

Sebebi bilinmemekle birlikte kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha fazla görülmektedir. Depresyon görülme oranı da kadınlarda daha fazladır. Kısmen de olsa kadın - erkek arasındaki biyolojik farklılıklarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Görülme sıklığı etnik, sosyal ve kültürel farklılıklardan etkilenmemektedir.

Tipik Bir Hastanın Geçirdiği Evreler

Hasta ilk atağı geçirince “kalp krizi geçirdiğini” veya “çıldırdığını, kontrolünü kaybetmeye başladığını” düşünerek genellikle bir acil servise başvurur. Orada yapılan muayene, çekilen EKG, tomografi ve diğer incelemelerde bir şey bulunmaz. Hekimler hastaya bir sakinleştirici ilaç uygularlar ve “ bir şeyin yok” şeklinde tatmin edici olmayan bir açıklama yaparlar. Ancak ataklar tekrarlayınca hasta kendisinde teşhis edilemeyen bir hastalık olduğunu düşünmeye başlar. Acil servislere taşınmalar devam eder; hekimlere güven azalır, maddi kayıplar ortaya çıkar. Hasta yeni bir atak geçirmenin ve o atakla birlikte kalp krizi geçirip ölmenin, kontrolünü kaybederek intihar etmenin veya garip davranışlarda bulunarak insanlara rezil olmanın korkusunu yaşamaya başlar. En sonunda da evden tek başına çıkmama, araba kullanmama, yanında ilaç, su veya alkol taşıma gibi önlemlere başvurur.

Panik atak sırasında yaşananlar (kalbin hızlı hızlı atması, nefes darlığı vb) tehlikeli değildir. Panik atakları sırasında geçici sistolik kan basıncı yükselmesi ve taşikardi olabilir. Bu belirtiler patolojik değildir, ancak hastaların fiziksel bir hastalıkları oldukları fikrinden uzaklaşamamalarına neden olmaktadır.

Panik Atağına Benzeyen Belirtilerin Görüldüğü Tıbbi Durumlar

Panik atakta bedensel belirtiler nelerdir?

Panik bozuklukta bedensel ve zihinsel belirtiler nasıl ortaya çıkıyor?

Temel sorun korku-anksiyete ile ilişkili beyin merkezlerinde ortaya çıkıyor. Buralardan salgılanan noradrenalin hem doğrudan hem de böbrek üstü bezlerinden kortizol salgılatıyor. Böylece Otonom sinir sistemi uyarılıyor yani beyin yanlış bir alarm veriyor ve beden bu alarmın gereğini yerine getiriyor.

Başlıca tedavi yolları neler?

Panik bozukluğunun nedenlerine yönelik yapılan araştırmaların sonuçları biyolojik bir temeli olduğu yönündeki görüşleri desteklemektedir. Altta yatan bu biyolojik temel hastalığa olan yatkınlığı belirlemektedir. Hastalığın ortaya çıkmasında ve devam etmesinde ise birçok psikolojik faktör ve stresli yaşam olayları önemli rol oynamaktadır... Bu nedenle tedavide hem panik bozuklukta etkili olduğu gösterilmiş ilaçlar hem de bazı psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Psikoterapi yöntemlerinden özellikle bilişsel-davranışçı terapilerin etkinliği çeşitli araştırmalarda da gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar en fazla faydanın ilaç tedavisi ile psikoterapinin bir arada kullanılmasından sağlandığını gösterir. Kişilerin hastalığın nedenleri ve nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgilendirilmesi de tedavinin ihmal edilmemesi gereken bir parçasıdır.

panik atak hastalarına önerileriniz neler olabilir?

Panik bozukluk pskiyatrlarca kolay tanınabilen, uygun ve yeterli tedaviden başarılı sonuçlar elde edilebilen bir hastalıktır... Hastalar, hastalığın doğası gereği panik atağın yaşattığı dehşet ve korku gibi olumsuz duyguları yaşamaktan kaçındıkları için, panik atak geçirmelerini engellediğini düşündükleri kaçınma davranışlarını sürdürmeyi tercih ederler ve tedaviden daha az beklenti içinde olurlar... Ancak bu tutum panik atak geçirmemelerini sağlıyor gibi görünse de aslında tekrar panik atak geçirebileceği beklentisinin daha da pekişmesine neden olur. Bunun sonucunda kısır bir döngü oluşur. Kaçınma davranışları daha da artar ve sonuçta kişinin hayatı üzerine olumsuz etki bir kat daha artar. Hastalığın yarattığı olumsuzluklar ve tedavinin yüz güldürücü sonuçları dikkate alındığında hastaların profesyonel bir yardım arama ve tedaviyi sürdürmenin hastalıkla baş etmekte oldukça faydalı olduğunu unutmamaları önemlidir.

panik atak hastaları, hastalıklarını geri plana iterek hayatla nasıl barışabilir?

Eğer panik bozukluğun uygun tedavisi yapılmazsa süreç içerisinde kişinin hayatı oldukça kısıtlanmış bir hal alabilir. Hastalar panik atak geçirmekten ve olası panik atağın yaratacağı olumsuz sonuçlardan aşırı derecede korkarlar. Hem yaşadıkları bedensel duyumları, hem de panik atağın yol açacağı olumsuz sonuçların oluşma olasılığını abartılı bir şekilde algılarlar, bunun sonucunda da panik atak yaşarlarsa bunun bir felaket olacağını düşünürler. Bu nedenle bu felaketi önleme arayışına girerler ve çeşitli davranışlar geliştirirler. Örneğin otobüste panik atak geçiren biri otobüse binmeyerek panik atak yaşamayı engellemeye çalışır. Bir süre sonra alışveriş merkezleri gibi kalabalık ve kapalı ortamları otobüse benzeterek, bu tür yerlere de gitmemeye başlar. Ardından tek başına hiçbir yere gitmemeye evden bile dışarı çıkmamaya başlar. Başlangıçta panik atağı engellemiş gibi görünse de bu kaçınma davranışı ile aslında engellemek bir yana panik atak geçirme korkusunu kat kat artırmış ve hayatının, sorumluluklarını yapamayacak bir şekle dönüşmesine neden olmuştur. Panik bozukluğu olan hastaların bu tarzda işe yaramayan baş etme yolları geliştirmesine sık rastlamaktayız. Bu durum zaten yatkın olan bu kişilerde depresyon gibi diğer psikiyatrik hastalıkların da tabloya eklenmesine neden olmaktadır.

Panik bozukluk bir hastalık olduğu için bu hastalıkla baş etmek ve yaşam üzerine olumsuz etkilerini engellemek için hastalığı ‘bir kenara itmek’ yerine onunla baş etme yolları aramak ve profesyonel bir yardım almak daha uygun bir seçenek olacaktır.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

4 yasinda bir kizim var. kesinlikle ona isyegi disinda birsey giydiremiyorum hava sogukta olsa kendi dedigini ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Mrb benim 5aylık kızım ve 23 aylık oğlum var.oğlum kızımın doğumuna yaşı çok küçük olduğundan sanırım belirgin... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

5 yaşında bir kızımız var. gayet sağlıklı ananesi bakıyor tek torundu çok şımartıldı istediği olamayınca vuruy... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

13yasinda bir kizim var cok hiperaktifmi desem bilemiyorum sürekli bana babasina karsi gelir ve cokksinirsel b... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Merhaba benim 2 oglum.var 5 yasinda ve 3 yasinda.5 yasindaki oglum.ana sinifina gidiyo su son donemlerde karni... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri