Sorularınızı Yanıtlıyoruz

ANASAYFA

HAKKINDA

YAZILAR

SORU SOR

BİLGİ BANKASI

RANDEVU & İLETİŞİM

Sosyal Fobinin ve Bilişsel Davranış

Bu yazıyı paylaş
 


Sosyal Fobinin ve Bilişsel Davranış

Farklı ortamlarda tanımadıkları kişiler veya toplumlarda, kendilerinin başkaları tarafından değerlendirilmesi ve bu süreçte diğerlerinin kendileri hakkında olumsuz düşünce geliştireceği düşüncesi, yanlış bir şey yapıp rezil olma korkusu, aşağılanma, alay edilme korkusu gibi düşünceler korku, kaygı ve kaçınmayı ortaya çıkarır. Kaygı ve korku durumunda yüz kızarması, kalp çarpıntısı, titreme, terleme, kekeleme gibi fiziksel belirtiler görülür.

Kaygı yaratan durumla karşı karşıya kalındığnda her zaman anksiyete ortaya çıkar ve zamanla bu duruma fizyolojik belirtiler de eşlik ederek sosyal fobi ‘’ panik atak ‘’ biçimini alabilir.

Genelde ergenlik döneminde büyük ortamlardan ziyade daha küçük ortamlarda başkaları tarafından değerlendirilme korkusu ve sosyal ortamlardan kaçınma davranışı olarak ortaya çıkar. Çoğunlukla düşük benlik ve eleştirilme korkusu ile birliktedir.

Yaygın sosyal fobi; Toplumsal durumlar veya etkileşimlerde korku,kaygı ve kaçınma bazı kişilerde genellenmiş olup, tüm sosyal durumları içine almaktadır.

Özgül sosyal fobi; herhangi bir sosyal durum üzerine yoğunlaşmıştır. Örneğin karşı cinsle tanıştırılma.

DSM IV’te yaygın sosyal fobiye çekingen kişilik bozukluğunu eklemeyi unutmayınız diye uyarıda bulunmuştur.

Çekingen Kişilik Bozukluğu

Ergenlik döneminde başlayan değersizlik ve yetersizlik duygusu, başkaları tarafından değerlendirilmeye aşırı duyarlı olduğu devamlı bir örüntüdür. Aşağıdaki maddelerden en az dördü ve daha fazlası DSM IV’e göre tanı koymak için yeterlidir.

Eleştirilecek, beğenilmeyecek ya da dışlanacağı korkusuyla çok fazla kişiler arası ilişki gerektiren mesleki etkinliklerden kaçınır.

1-Sosyal bağlamlarda diğer kişiler tarafından incelenme ve yargılanma korkusu 2- Küçük düşme, utanç duyma olasılığı olan koşullarda belirgin ve sürekli performans korkusu 3-Korku duyulan koşullardan kaçma

En sık rastlanan korku duyulan koşullar şöyledir;

Sosyal fobinin ortaya çıkmasında olumsuz bilişsel yapının etkin olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre ortaya çıkan olumsuz bilişsel yapı şu şekildedir;

  1. Tehdit edici sosyal durumları abartma ( olasılık öngörüsü )
  2. Olumsuz sosyal yargı sonucu aşağılanma ve ret inancı ( bedel öngörüsü )
  3. Kaygısız performans beklentisi
  4. Katı mükemmeliyetçi kurallara bağlı gerçekdışı üstün performans beklentisi

Bilişsel şemalar sosyal fobiyi ortaya çıkaran en büyük etkenlerdendir. Bu yüzden sosyal fobi terapisinde uygulanması gereken teknikler şöyledir;

Kısaca soysa fobik kişinin kaygı duyduğu durumlarla karşı karşıya getirip alışma ve sönme davranışının ortaya çıkmasını amaçlar. Danışan sosyal kaygı yaratan durumları tam olarak tanımlayamadığı için davranışsal deneme yaparak kaygının içeriği tespit edilir. Daha sonra tespit edilen bu kaygı durumları kolaydan zora doğru hiyerarşik olarak sıralanır. Kolaydan başlayıp zora doğru davranışsal alıştırma ve egzersizler yapılarak devam edilir. Yapılan egzersizler kolaydan başlayarak gerçek hayatta uygulanmaya geçilir. Bu süreçte kaçınmalar ortaya çıkabilir, bu kaçınmaların bilişsel değerlendirilmesi yapılarak incelenir. Kaçınmaları azaltmak için bol bol prova yapmak gerekir. Bazen terapist danışana egzersizlerde eşlik eder ya da rol model olur.

Bilişsel Yeniden Yapılandırma

Sosyal fobinin bilişsel terapisinde iki genel amaç üzerinde çalışılmaktadır:

Sosyal fobik davranışa yol açan hatalı bilişlerin tanımlanması ve analizi ikici basamağı oluşturur. Bilişlerin tanımlanmasında ısrarlı bir şekilde sorulması gereken bazı sorular vardır.

Hastanın temel korkusunu ortaya çıkarmak için ‘’ Şayet …. olursa, bu senin için ne anlama gelir?’’ sorusu sorulur.

Kişinin mükemmeliyetçi beklentilerine yönelik ‘’ Kendinizi… durumda rahat hissetmeniz için neleri yapabilmeyi istersiniz? ‘’

Gerçek ve gerçek olmayanı ayırt etmede, inanç ve gerçek sınırını belirlemek içim ‘’ Bu gerçek mi yoksa senin hislerinle oluşturduğun gerçek mi?’’ , ‘’ Bu durumda ilgili sadece senin inancına uygun örnekleri anlatıp farklı örnekleri dışarıda bırakıyor musun?’’, ‘’ … ne gibi kanıtları var? ‘’, ‘’ …’ın başka bir yorumu olabilir mi?’’ sorular sorulur.

Bu sorular verilen yanıtlar çerçevesinde oluşturulan hipotezin kanıtları gözden geçirmeyi ve her inancı yeniden değerlendirmeyi öngören bilişsel eğitim verilmeye başlanır.

Gerçek dışı beklentiler ve isteklerle baş etme de yararlı olan on temel girişkenlik hakkı şöyledir;

Kendi duygu, düşünce ve davranışını yargılama hakkı

Kendi davranışı hakkında izahat vermeme ya da mazeret göstermeme hakkı

Diğer kişilerin sorunlarına çözüm arama veya çözüm aramama hakkı

Kişisel görüşünü değiştirme hakkı

Hata yapma ve hatalarının sorumluluğunu alma hakkı

‘’ Bilmiyorum ‘’ deme hakkı

Mantıksız karar verme hakkı

‘’ Anlamadım ‘’ deme hakkı

‘’ Beni ilgilendirmiyor’’ deme hakkı

Sosyalleşmek uğruna kendini sevdirme için çaba gösterme hakkı

Sosyal Beceri Eğitimi

Yukarıda belirtilen iki teknik eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra bu aşamaya geçilir. Sosyal beceri eğitiminde genel olarak ele alınan temel beceriler şöyledir.

Tüm bu sözel becerilere eşlik eden göz teması, ses tonu ve konuşma hızı gibi motor becerilerinin öğrenimi, sosyal beceri eğitiminin önemli parçasıdır.

Bu yazıyı paylaş
 

YORUM YAPIN

Arama Yapın

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

merhaba..8yaşlarında bir kız bir erkek ikizannesiyim..kızım babasına baba demiyor 3 yaşına kadar dedi sonrasın... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Torunum 2,5 yaşında anne ve babası boşandı ve her ikiside evlendi.Hiçbir:... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

Hocam merhabalar.19 aylik kizim var.ogretmenim bir ilcede kizimdan dolayi ilceye okula yakin bir eve tadindik.... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

4 yaşında kızım var çalışan bır bayanım .Kızım yaklaşık ıkı haftadır çok huy davranış değiştirdi. iki güdür ağ... devamı

Çocuklardaki Psikolojik Sorunları Psikoloğumuza Sorun

7 yaşında ki erkek yeğenim "her çocuk özeldir" filmini izleyerek o çocuk gibi davranmaya başladı. 1.sınıf öğr... devamı

Çocuk Psikoloğum Ücretsiz Android Mobil Uygulaması

ETİKETLER

TWITTER'DAYIZ

FACEBOOK'TAYIZ

PSK. BAŞAK ÜNVER

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında o zamanlar ülkemizde henüz uygulanmayan Peri Masalları Testinin ülkemiz çocukları için standardizasyon çalışmasında...

Bize Hemen Ulaşın

FacebookTwitterInstagramGoogle PlusPinterest
Bumerang - Yazarkafe

RANDEVU ALIN

Ergen ve çocuk psikoloğumuz Başak Ünver'den online randevu almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

İletişim bilgileriniz bize ulaştığında en kısa sürede randevunuzu onaylamak için sizinle iletişime geçilecektir.
Her hakkı saklıdır © 2015 Çocuk Psikoloğum I Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri